Menüler

Konya Ovası Projelerinde (KOP) İnceleme

23.07.2020

Bölge Müdürümüz Ali Fuat Eker, Bölge Müdür Yardımcımız H.Koray Bilgi ve ilgili teknik personelden oluşan heyet Bozkır Barajı ve Bozkır-Hadim Rolekasyon Yolu, Afşar Bağbaşı Hadimi Tüneli ile Afşar Barajı çalışmalarını yerinde inceledi.

 

22 Temmuz Çarşamba günü yapılan inceleme kapsamında,  şantiye binasında işin genel durumu hakkında bilgi alan heyet, daha sonra yaklaşım tüneli, segman atölyesi ve tünel açma makinesi girişinde yürütülen çalışmaları takip ettiler.

 

Bozkır Barajı İkmal İnşaatı işi kapsamında 8,5 km uzunluğunda köy ulaşım yolu asfaltlanarak hizmete açılmıştır. Cebri boru ve mekanik teçhizat işlerinin yapılmasına devam edilmektedir. Önyüz beton kaplamalı kaya dolgu tipinde inşa edilen baraj temelden 116 metre yükseklikte ve 361 milyon m3 su depolama hacmine sahiptir.

 

Bozkır-Hadim Relokasyon Yolu İkmal işi bünyesinde inşaatı devam eden 13,71 km’lik güzergahta kazı-dolgu, temel, drenaj çalışmaları tüm hızıyla devam etmektedir.

 

Temelden 127 metre yüksekliğe ve 364 milyon m3 su depolama hacmine sahip olan Afşar Barajında depolanan suları Bağbaşı Barajına aktaracak olan 18 bin 136 metre uzunluğundaki Afşar-Bağbaşı Hadimi Tünelinde çalışmalar hızla devam etmektedir.