Menüler

KOS 1,2,3 Sulamalarının Açılışı Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan Tarafından Gerçekleştirildi

09.07.2020

Konya Ovası Projesi (KOP) kapsamında yer alan KOS 1,2,3 Sulamalarının açılışı, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın video konferans aracılığıyla teşrifi ve Tarım ve Orman Bakanımız Sayın Dr. Bekir Pakdemirli’nin tesisten bizzat katılımıyla 03.07.2020 tarihinde yapıldı.

 

Merasime Tarım ve Orman Bakanımız Dr. Bekir Pakdemirli, Konya Valisi Vahdettin Özkan, Adalet ve Kalkınma Partisi Genel Başkan Yardımcısı Leyla Şahin Usta, Milletvekilleri, Tarım ve Orman Bakanlığı Bakan Yardımcısı Fatih Metin, DSİ Genel Müdürü Kaya Yıldız, Bölge Müdürümüz Ali Fuat Eker, Bölge Müdür Yardımcılarımız ve Şube Müdürlerimiz iştirak etti.

Genel Müdürümüz Kaya Yıldız açılış töreni öncesinde Bölge Müdürlüğümüzü ziyaret etti. Bölge Müdürümüz Ali Fuat Eker, Konya İli Sulamaları hakkında Genel Müdürümüzle değerlendirme toplantısı yaptı.

 

“Konya Ovası Sulama Projesinin diğer kısımları da peyderpey tamamlandığında Konya'da su ile buluşturacağımız toprak büyüklüğümüz 11 milyon dekarı bulacaktır. Konya’ya ilave olarak diğer illerimizde de 15,5 milyon dekarlık alanın sulamasını yapmasını hedefliyoruz. Ülkemizin tarım potansiyelini sonuna kadar değerlendirmekte kararlıyız.

 

Pandemi döneminde iki sektörün önemi bir kez daha ortaya çıkmıştır. Bunlardan birisi sağlık diğeri gıdadır. Elimizdeki imkanları bu süreçte pek çok dost ve kardeş ülke ile de paylaştık. Pek çok ülkede temel ihtiyaçlar karşılanamazken ülkemizde hiçbir sıkıntı ile karşılaşmadık çünkü Türkiye kendi ihtiyacını karşılamanın ötesinde üretim gücüne sahip bir ülkedir. Hamdolsun Türkiye olarak alnımızın akıyla çıktık.

 

Yaşadığımız tecrübe, bize tarım sektöründeki projelerimize çok daha sıkı sarılmamız gerektiğini göstermiştir. Gençlerimizin ve kadınlarımızın tarım sektöründe daha etkin olmaları için özel destek programları geliştirdik.

 

İnşallah bizden sonraki nesillere toprağını ve sularını en verimli şekilde kullanan bir ülke devredeceğiz. Modern sulama tekniklerinde kullanım oranını yüzde 6'dan yüzde 28 seviyesine çıkardık. Bizden sonraki nesillere toprağını ve sularını en verimli şekilde kullanan bir ülke devredeceğiz.

 

Çiftçilerimize son 18 yılda 2020 yılı ile birlikte yaklaşık 150 milyar lira tarımsal destek ödemesi yaptık. Türkiye meyve ve sebzede net ihracatçı konumundadır. Salgın sonrası dünya düzeni yeniden şekillenecek. Türkiye yeni dönemin parlayan yıldızı olarak gösteriliyor. Konya bu potansiyeli süratle harekete geçirerek diğer şehirlerimize örnek olmalıdır.

 

Büyüyen ve güçlenen Türkiye, kendisiyle birlikte tüm dostlarının, kardeşlerinin, mazlumların da umudu olarak yoluna devam edecektir. Türkiye'nin 81 vilayeti ve 83 milyon vatandaşı ele ele verip ülkemizi en kısa sürede inşallah 2023 hedeflerine ulaştıracağız.” dedi.

 

KOP, Güneydoğu Anadolu Projesinden sonra Türkiye’nin ikinci büyük entegre sulama projesi konumunda bulunuyor.

 

Ülke Ekonomisine Yıllık 65 Milyon Lira Katkı Sağlanacak

Projenin en büyük ve geniş sulama kısmını Konya Çumra Projesi oluşturuyor. Açılışı gerçekleştirilen KOS 1,2,3 Sulamaları ile Çumra, İçeriçumra, Doğanlı, Dineksaray ve Alibeyhüyüğü’nde 72 bin 650 dekarlık alan suya kavuşacak. Bu sulama sayesinde ülke ekonomisine yıllık 65 milyon lira katkı ve 7 bin kişiye iş imkânı sağlanacak.

 

İnşa Edilecek 3 Baraj İle Konya’nın Yeraltısuyu Desteklenecek

Diğer taraftan, Konya-Çumra 3. Merhale Projesi ile Yukarı Göksu Havzası’nın Akdeniz’e boşalan suları Bağbaşı, Bozkır ve Afşar Barajları’nda depolanarak Mavi Tünel vasıtasıyla Konya Kapalı Havzasına aktarılacak. Getirilecek olan yıllık 414 milyon metreküp su ile hem Konya Ovası’nın yeraltısuyu hem de 2 milyon 234 bin 100 dekarlık tarım alanının sulama suyu desteklenecek. Öte yandan, 2015 yılında işletmeye alınan Bağbaşı Barajı’nda depolanan ve Mavi Tünel aracılığıyla Konya Kapalı Havzasına aktarılan suyla 1 milyon 480 bin dekar alan sulanarak ekonomiye 2,5 milyar lira katkı sağlandı.

 

Konya’nın Mavi Rüyası: ‘Mavi Tünel’

Konya-Çumra 3. Merhale Projesinin en önemli ayağını 17 kilometre uzunluğundaki Mavi Tünel oluşturuyor. 2015 yılında hizmete alınan Mavi Tünel Projesi, Urfa tünellerinden sonra Türkiye’nin ikinci büyük sulama tüneli konumunda. Konya’nın Mavi Rüyası olarak bilinen tünelden saniyede 36 metreküp su Konya Ovası’na akıtılıyor.