Menüler

Karaman, Sulama Sezonuna Hazır

04.05.2020

2020 yılı sulama sezonu 15 Nisan’da açılıyor. 349 bin 124 dekar tarım arazisinin sulanacağı Karaman’da baraj ve göletlerin ortalama doluluk oranı yüzde 92’ye ulaştı.

DSİ Genel Müdürlüğü ülke tarımına hizmet etmeye, suyu toprakla buluşturmaya ve çiftçinin yüzünü güldürmeye devam ediyor. Karaman ilinde 15 Nisan’da açılacak olan sulama sezonu hazırlıkları tamamlandı.

 

349 bin 124 dekar tarım arazisinin sulanacağı Karaman’da, sulama planları yapılarak sulama kanallarının temizlik ve bakım-onarım işleri bitirildi

 

DSİ’nin 2019 yılı içerisinde tamamladığı 1 adet gölet ile birlikte Karaman ilinde 4 milyar 705 milyon m3 su depolama kapasitesine ulaşıldı. Karaman’daki baraj, gölet ve depolamaların ortalama doluluk oranı ise Nisan ayı itibariyle yüzde 92 seviyesine ulaştı. Bahar yağmurları ve devam eden kar erimeleriyle baraj ve göletlerin su seviyesi yükseliyor. DSİ, Karaman’da 1 adet baraj ve 2 adet göletin inşasına da devam ediyor. Bu baraj ve göletlerin tamamlanmasıyla ilerleyen yıllarda depolama kapasitesi daha da yükselecek.

 

Sulama yatırımlarına da büyük önem veren DSİ Genel Müdürlüğü, sulamada su tasarrufu sağlamak, tarımda verimi artırmak ve ürün desenini çeşitlendirmek amacıyla modern sulama sistemlerini yaygınlaştırıyor. Karaman ilinde 2019 yılında tamamlanan sulama projeleriyle 44 bin 860 dekar tarım arazisi daha modern sulama sistemine kavuştu. 7 adet sulama tesisi inşaatı devam ediyor. Modern sulama sistemleri, ürün desenini çeşitlendirip tarımda verimi artırırken,  çiftçi gelirlerinde de doğrudan ve dolaylı artış sağlıyor.

 

İçinden geçtiğimiz süreçte tarımın ve sulamanın önemi daha çok ortaya çıktı.

DSİ Genel Müdürlüğünden yapılan açıklamada, “Tarımda kendi kendine yeten bir ülke olmanın önemi, dünyanın ve ülkemizin içinden geçtiği dönemde daha iyi anlaşıldı. Koronavirüs (covid-19) salgını dünyanın alışık olmadığı bir durumu ortaya çıkardı. Her ülke kendi kendine yetmeye çalışıyor. Sağlık sektöründe olduğu gibi tarım sektöründe de durum aynı. Birçok ülke belli tarım ürünlerinde ihracatı durdurdu. Demek ki her alanda her duruma hazır olmak, vatandaşların ihtiyacını karşılayacak durumda bulunmak gerekiyor.” denildi.

 

Karaman’daki tarım arazilerine ve çiftçilere suyu ulaştırmak için hazırlıklarımızı tamamladık. Baraj ve göletlerdeki doluluk oranı 2020 yılında, geçen seneye göre daha iyi durumda. Sulamada su sıkıntısı yaşanmayacak. DSİ, ülke tarımı ve ülke insanı için özveri ile çalışmaya devam etmektedir. Tarım arazilerinin suya kavuşmasını, kapalı sistem sulamanın yaygınlaşmasını ve sulamada su tasarrufu sağlanmasını önemsiyoruz. Çalışmalarımızı da bu yönde kararlılıkla sürdürüyoruz.