Menüler

Niğde, Sulama Sezonuna Hazır

04.05.2020

2020 yılı sulama sezonu 15 Nisan’da açılıyor. 72 bin 430 dekar tarım arazisinin sulanacağı Niğde’de baraj ve göletlerin ortalama doluluk oranı yüzde 85’e ulaştı.

DSİ Genel Müdürlüğü ülke tarımına hizmet etmeye, suyu toprakla buluşturmaya ve çiftçinin yüzünü güldürmeye devam ediyor. Niğde ilinde 15 Nisan’da açılacak olan sulama sezonu hazırlıkları tamamlandı.

 

72 bin 430 dekar tarım arazisinin sulanacağı Niğde’de, sulama planları yapılarak sulama kanallarının temizlik ve bakım-onarım işleri bitirildi.

 

DSİ’nin 2019 yılı içerisinde tamamladığı 2 baraj ile Niğde’de 25 milyon 300 bin m3 su depolama kapasitesine ulaşıldı. Niğde ilindeki baraj, gölet ve depolamaların ortalama doluluk oranı ise Nisan ayı itibariyle yüzde 85 seviyesine ulaştı. Bahar yağmurları ve devam eden kar erimeleriyle baraj ve göletlerin su seviyeleri yükselmeye devam ediyor. DSİ, Niğde’de 3 adet baraj ve 2 adet göletin inşasına da devam ediyor. Bu baraj ve göletlerin tamamlanmasıyla ilerleyen yıllarda depolama kapasitesi daha da yükselecek.

 

Sulama yatırımlarına da büyük önem veren DSİ Genel Müdürlüğü, sulamada su tasarrufu sağlamak, tarımda verimi artırmak ve ürün desenini çeşitlendirmek amacıyla modern sulama sistemlerini yaygınlaştırıyor. Niğde ilinde 2019 yılında tamamlanan projeler ile 6 bin 550 dekar tarım arazisi daha modern sulama sistemine kavuştu. 9 adet sulama tesisi inşaatı devam ediyor. Modern sulama sistemleri, ürün desenini çeşitlendirip tarımda verimi artırırken,  çiftçi gelirlerinde de doğrudan ve dolaylı artış sağlıyor.

 

İçinden geçtiğimiz süreçte tarımın ve sulamanın önemi daha çok ortaya çıktı.

DSİ Genel Müdürlüğünden yapılan açıklamada, “Tarımda kendi kendine yeten bir ülke olmanın önemi, dünyanın ve ülkemizin içinden geçtiği dönemde daha iyi anlaşıldı. Koronavirüs (covid-19) salgını dünyanın alışık olmadığı bir durumu ortaya çıkardı. Her ülke kendi kendine yetmeye çalışıyor. Sağlık sektöründe olduğu gibi tarım sektöründe de durum aynı. Birçok ülke belli tarım ürünlerinde ihracatı durdurdu. Demek ki her alanda her duruma hazır olmak, vatandaşların ihtiyacını karşılayacak durumda bulunmak gerekiyor.” denildi.

 

Niğde’deki tarım arazilerine ve çiftçilere suyu ulaştırmak için hazırlıklarımızı tamamladık. Baraj ve göletlerdeki doluluk oranı 2020 yılında, geçen seneye göre daha iyi durumda. Sulamada su sıkıntısı yaşanmayacak. DSİ, ülke tarımı ve ülke insanı için özveri ile çalışmaya devam etmektedir. Tarım arazilerinin suya kavuşmasını, kapalı sistem sulamanın yaygınlaşmasını ve sulamada su tasarrufu sağlanmasını önemsiyoruz. Çalışmalarımızı da bu yönde kararlılıkla sürdürüyoruz.