Menüler

Konya, Sulama Sezonuna Hazır

04.05.2020

2020 yılı sulama sezonu Nisan ayı itibariyle açılıyor. 2 340 230 dekar tarım arazisinin sulanacağı Konya’da baraj ve göletlerin ortalama doluluk oranı yüzde 65’e ulaştı.

DSİ Genel Müdürlüğü ülke tarımına hizmet etmeye, suyu toprakla buluşturmaya ve çiftçinin yüzünü güldürmeye devam ediyor. Ülkenin tahıl ambarı olarak bilinen Konya’da Nisan ayı itibariyle açılacak olan sulama sezonu hazırlıkları tamamlandı.

 

2 340 230 dekar tarım arazisinin sulanacağı Konya’da, sulama planları yapılarak sulama kanallarının temizlik ve bakım-onarım işleri bitirildi.

 

DSİ’nin 2019 yılı içerisinde tamamladığı 1 baraj ve 1 gölet ile Konya genelinde 1 milyar m3 su depolama kapasitesinin üzerine çıkıldı. Konya’daki baraj, gölet ve depolamaların ortalama doluluk oranı ise Nisan ayı itibariyle yüzde 65 seviyesine ulaştı. Bahar yağmurları ve devam eden kar erimeleriyle baraj ve göletlerde su seviyesi yükseliyor. DSİ, Konya’da 9 adet baraj ve 5 adet göletin inşasına da devam ediyor. Bu baraj ve göletlerin tamamlanmasıyla ilerleyen yıllarda depolama kapasitesi daha da yükselecek.

 

Sulama yatırımlarına da büyük önem veren DSİ Genel Müdürlüğü, sulamada su tasarrufu sağlamak, tarımda verimi artırmak ve ürün desenini çeşitlendirmek amacıyla modern sulama sistemlerini yaygınlaştırıyor. Konya ilinde 2019 yılında tamamlanan iki proje ile 73 bin 380 dekar tarım arazisi daha modern sulama sistemine kavuştu. 23 adet sulama tesisinin inşaatı devam ediyor. Modern sulama sistemleri, ürün desenini çeşitlendirip tarımda verimi artırırken,  çiftçi gelirlerinde de doğrudan ve dolaylı artış sağlıyor.

 

İçinden geçtiğimiz süreçte tarımın ve sulamanın önemi daha çok ortaya çıktı.

DSİ Genel Müdürlüğünden yapılan açıklamada, “Tarımda kendi kendine yeten bir ülke olmanın önemi, dünyanın ve ülkemizin içinden geçtiği dönemde daha iyi anlaşıldı. Koronavirüs (covid-19) salgını dünyanın alışık olmadığı bir durumu ortaya çıkardı. Her ülke kendi kendine yetmeye çalışıyor. Sağlık sektöründe olduğu gibi tarım sektöründe de durum aynı. Birçok ülke belli tarım ürünlerinde ihracatı durdurdu. Demek ki her alanda her duruma hazır olmak, vatandaşların ihtiyacını karşılayacak durumda bulunmak gerekiyor.” denildi.

 

Ülkenin tahıl ambarı olarak bilinen, bununla birlikte birçok sanayi bitkisi üretiminde de ön sıralarda yer alan Konya’nın mümbit tarım arazilerine suyu ulaştırmak için hazırlıklarımızı tamamladık. Baraj ve göletlerdeki doluluk oranı 2020 yılında, geçen seneye göre daha iyi durumda. Sulamada su sıkıntısı yaşanmayacak. DSİ, ülke tarımı ve ülke insanı için özveri ile çalışmaya devam etmektedir. Tarım arazilerinin suya kavuşmasını, kapalı sistem sulamanın yaygınlaşmasını ve sulamada su tasarrufu sağlanmasını önemsiyoruz. Çalışmalarımızı da bu yönde kararlılıkla sürdürüyoruz.