Menüler

DSİ’nin Konya’da İçmesuyu Hamlesi Devam Ediyor

27.02.2020

Mavi Tünel İçmesuyu Arıtma Tesisinin Sularını Çumra İlçesine Ulaştıracak İsale Hattında Sona Gelindi

Tarım ve Orman Bakanlığı Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğünün, şehirlerin uzun vadeli içmesuyu ihtiyaçlarını karşılamak ve musluklardan akan suyun vatandaşlar tarafından gönül rahatlığıyla tüketilebilmesini sağlamak vizyonuyla ülke genelinde yürüttüğü içmesuyu yatırımları devam ediyor.

 

Bu kapsamda inşa edilerek 2018 yılında faaliyete geçen Mavi Tünel İçmesuyu Arıtma Tesisi, Toroslardan gelen suyu arıtarak Konya musluklarına ulaştırıyor. Musluklardan memba kalitesinde akan suyu vatandaşlar gönül rahatlığıyla tüketiyor. Mavi Tünel İçmesuyu Arıtma Tesisi 2050’li yıllara kadar Konya’nın içmesuyu ihtiyacını karşılama kapasitesine sahip.

 

İçeriçumra ve Alibeyhüyüğü İsale Hattı Tamamlandı. Çumra Hattında Sona Gelindi.

Mavi Tünel İçmesuyu Arıtma Tesisinin tamamlanmasıyla Konya iline bugüne kadar 122 milyon m3 su veridi. İçeriçumra ve Alibeyhüyüğü’ne ulaştıracak olan isale hattı da tamamlandı. Çumra hattında da çalışmalar tamamlanmak üzere. Toplam 25 bin 627 metre uzunluğundaki isale hattının 24 bin 462 metrelik kısmı ile 52 adet sanat yapısı inşa edildi. Hattın belirli bölümlerinde performans testleri gerçekleştiriliyor. Çumra isale hattının da bitirilmesiyle yaklaşık 45 bin kişi daha sağlıklı ve emniyetli içmesuyuna kavuşmuş olacak.

 

Tüm yurtta içmesuyu arıtma tesisleri ve isale hatlarının birer birer tamamlandığını ifade eden DSİ Genel Müdürü Mevlüt Aydın, “Şehirlerimizin içmesuyu ihtiyaçlarını, çağın şartlarına uygun, yüksek teknolojili arıtma tesislerimizle karşılamak amacıyla yürüttüğümüz çalışmalardan sonuç almak bizi mutlu ediyor. Konya ili Çumra ilçesi isale hattının tamamlanmasıyla, içmesuyu temininde kullanılan 10 adet yeraltısuyu kuyusu daha kapatılacak. Böylece Mavi Tünel İçmesuyu Arıtma Tesisinin devreye girmesiyle kapatılan yeraltısuyu kuyusu sayısı 198’e ulaşmış olacak. Bu da yıllık 100 milyon m3 daha az yeraltısuyu kullanılması demek.” şeklinde konuştu.

 

DSİ’nin Konya bölgesinde büyük içmesuyu yatırımları yaptığının altını çizen Genel Müdür Aydın, “Konya ve Karaman il merkezlerinin içmesuyu ihtiyacını 2050’li yıllara kadar karşılayacak olan içmesuyu tesisleri tamamlandı ve vatandaşlarımıza hâlihazırda hizmet veriyor. Aksaray İçmesuyu Tesisinde 2020 yılı içerisinde musluklardan memba kalitesinde içmesuyu ulaştırması hedefleniyor. Niğde ilimizde Ulukışla İçmesuyu Arıtma Tesisi inşaatı devam ediyor. Ayrıca Niğde ve Aksaray illerine Ecemiş Kaynaklarından içmesuyu temini için planlama ve proje çalışmalarımızın da bulunduğu içmesuyu hamlemiz tüm hızıyla devam ediyor. Çalışma arkadaşlarıma özverili çalışmalarından ötürü teşekkür ediyorum.” diyerek sözlerini tamamladı.