Menüler

BADEMDERE GÖLETİNİN GEÇİCİ KABULÜ YAPILDI

03.07.2019
45. Şube Müdürlüğü kontrollüğünde Niğde’de yapımı tamamlanan ve kabul süreci devam eden Niğde Çamardı Bademdere Göleti ile bin 720 dekar zirai arazi borulu şebeke ile sulamaya kavuşacak.

DSİ 4. Bölge Müdürlüğü sınırları içeresinde yer alan, 45. Şube Müdürlüğü kontrollüğünde Niğde’de yapımı tamamlanan ve kabul süreci devam eden Niğde Çamardı Bademdere Göleti ile bin 720 dekar zirai arazi borulu şebeke ile sulamaya kavuşacak. Gölet çalışmaları tamamlanan projede keşif artışı dâhil yüzde 100 fiziki gerçekleşmeye ulaşılmıştır.

Bölge Müdürlüğümüz tarafından göletin Geçici Kabul işlemleri yapılmıştır, Bölge Müdür Yardımcımız H. Koray BİLGİ, Proje ve İnşaat Şube Müdürü Sedat ULULAR, 45. Şube Müdürü Baki TÜRKTEMİZ, ve ilgili teknik personellerin katılımı ile gerçekleştirildi.

İş kapsamında gölet gövdesi, dolusavak, dipsavak, su alma yapısı, vana odası, iletim hattı ve gölet ulaşım yolları imalatları tamamlanmıştır.

Proje ile bin 720 Dekar Zirai Arazi Suya Kavuşacak

Niğde Çamardı Bademdere Köyü, Bulanık Deresi üzerinde inşa edilen Niğde Çamardı Bademdere Göleti Sulaması ayrıca ihale edilecek ve bin 720 dekar zirai arazi modern sulama sistemine kavuşacaktır. Toplam yatırım bedeli 8 milyon 500 bin TL olan proje 2018 yılsonu itibari ile tamamlanmış olup, su tutma işlemine başlanmıştır.

Milli Ekonomiye 1 Milyon Lira Katkı

Niğde Çamardı Bademdere Göleti ve Sulaması tamamlanması ile sulama alanında dekar başına 581 lira ilave gelir artışı sağlanacak olup, ülke ekonomisine 1 milyon lira katkı verilecektir.