Menüler

Hadimi Tünelinde İlk Segment Kaplama İmalatı Gerçekleştirildi

21.06.2019
Afşar Barajı sularını Bağbaşı Barajına aktaracak olan 18 km'lik Hadimi Tünelinin 11 bin 380 metrelik kısmını açacak olan Tünel Açma Makinesi çalışmaya başladı.

18 km uzunluğundaki Hadimi Tünelinin 11 bin 380 metrelik kısmını açacak olan Tünel Açma Makinesinin (TAM) kurulumu tamamlandı. Kurulum sonrası mekanik, hidrolik ve elektrik aksamları ayrı ayrı test edilen Tünel Açma Makinesi, aktif hale getirilerek çalışmaya başladı.

 

18 Haziran tarihinde ilk segment kaplama imalatını gerçekleştiren TAM, 125 metrelik segment kaplamasından sonra kazı imalatına da başlayacak. Hem tüneli açıp hem de segment kaplamaya devam edecek olan TAM’ın günde ortalama 10-15 metre ilerlemesi hedefleniyor.

 

Hadimi Tüneli segment üretim tesisinde de çalışmalar tüm hızıyla devam ediyor. 24 saat üretim esasıyla çalışan tesis, günlük ortalama 15 ring (yaklaşık 21 metre) segment üretecek.

 

Hadimi Tünelindeki çalışmaları yakından takip eden Bölge Müdürümüz Birol ÇINAR, Bölge Müdür Yardımcılarımız H.Koray BİLGİ, Hasan DEVECİ ve ilgili Şube Müdürleri ile birlikte segment imalatı ve kaplama çalışmalarını yerinde incelediler. Şantiye binasında brifing alan Bölge Müdürümüz Birol ÇINAR, “Bilindiği gibi Hadimi Tüneli, Afşar Barajında depolanan suları Bağbaşı Barajına aktarması amacıyla inşa ediliyor. Bağbaşı Barajı Sularını Konya’ya ulaştıran Mavi Tünelin ülke ekonomisine katkısı ortada. Hadimi Tüneli de Mavi Tünel gibi KOP’un önemli bir tesisi olacak. Kazasız ve başarılı bir çalışma olmasını diliyorum.” dedi.