Menüler

Ereğli’de %40 su tasarrufu sağlayacak kapalı sulama sistemine geçiliyor.

02.04.2015
Ereğli ilçemizin tarımı için önemli bir yatırım olan ‘İvriz Sağ Sahil Kapalı Sulama Sistemi Projesi’ için 9 Şubat Pazartesi günü imzalar atıldı.

Ereğli ilçemizin tarımı için önemli bir yatırım olan ‘İvriz Sağ Sahil Kapalı Sulama Sistemi Projesi’ için 9 Şubat Pazartesi günü imzalar atıldı.

Ereğli Belediyesi Kültür Merkezi’nde DSİ 4. Bölge (Konya) Müdürlüğü ile sulama birlikleri arasında gerçekleştirilen imza törenine Konya Milletvekili Cem Zorlu, DSİ İşletme ve Bakım Daire Başkanı Bayram Tiryaki, Daire Başkan Yardımcısı Seyit Aksu, Bölge Müdürümüz Mustafa Uzun, Bölge Müdür Yardımcımız M. Muhittin Özyalvaç, Ereğli Kaymakamı Şakir Erden, Halkapınar Kaymakamı Mehmet Kocabey, Ereğli Belediye Başkanı Özkan Özgüven, Ereğli İvriz Sağ Sahil Sulama Birliği Başkanı Tan Çelik, Bölge Müdürlüğümüz ilgili personeli, sulama birliği temsilcileri, oda başkanları, muhtarlar ve çok sayıda davetli katıldı.

İvriz Barajı’ndan ve yeraltı sularından beslenen İvriz Sağ Sahil Sulaması 1985 yılında 21,166 ha alan için hizmete açıldı. Bakanlık oluru ile 24.05.1985 tarihinde İvriz Sağ Sahil Sulama Birliği Başkanlığı’na devredildi. Protokolü imzalanan proje ile 24,715 ha alanda mevcut klasik sulama sistemi borulu şebekeye dönüştürülerek eski sisteme göre %40 su tasarruf sağlanacak.

Proje kapsamında; 33 km ana boru hattı, 671 km borulu sulama şebekesi hattı,     15.5 km ara ve uç tahliye yapıları planlanıyor. Projede YAS tesisi olarak ise 80 adet kuyu ve bu kaynakla ilgili 6.75 km ana boru hattı, 38.2 km borulu sulama şebekesi, 14.6 km tahliye kanalı, 705 km işletme ve bakım yolu yer alacak.

30 yıldır işletmede olan sulama sahasının yenilenmesi amacıyla hazırlanan ‘Kapalı Sulama Sistemi Projesi’, bir tarım şehri olan Ereğli’nin tarihinde en önemli projelerden biri olarak değerlendiriliyor. Bölge tarımına yepyeni bir soluk kazandıracak proje sayesinde halk arasında vahşi sulama denilen ‘Salma (cazibeli) Sulama Sistemi’nin getirdiği tüm olumsuzluklar giderilecek. Daha modern, tasarruflu ve maksimum verim hedefli yağmurlama ve damlama sulama sistemleri ile sulama yapılacak.

İmza töreninde bir konuşma yapan DSİ İşletme ve Bakım Daire Başkanı Bayram Tiryaki, projenin ilk gündeme geldiği günden bugüne kadar geçen zaman zarfında önemli mesafeler aşıldığını ve projenin imza aşamasına getirildiğini belirterek ‘hayırlı olsun’ temennisinde bulundu.

Bölge Müdürümüz Mustafa Uzun ise konuşmasında, “Başbakanımız Sayın Ahmet Davutoğlu’nun destek ve teşvikleriyle hız kazanan bu önemli yatırımda zahmetli yollar aşıldı. Yüzde 40 su tasarrufu sağlayacak olan proje Ereğli’ye hayırlı olsun.” dedi.

Belediye Başkanı Özkan Özgüven ise konuşmasında, “Ereğli’nin geleceğine yön verecek bu projeyi 2005 yılından beri bekliyorduk. Ereğli’nin büyük bir kısmında vahşi sulama sisteminin uygulanması büyük bir külfeti beraberinde getiriyordu. Projenin bu noktaya gelmesinde emeği geçen herkese teşekkür ediyor, hayırlı olmasını diliyorum.” dedi.